Vilnius vicemero akimis: ar jau galime didžiuotis savo miestu?

Vilniaus miesto mero pavaduotojo Valdo Benkunsko

kadencijos vidurio veiklos ataskaita

Kai 2019 m. man ir dar 8 bendražygiams buvo pasiūlyta jungtis į valdančiąją koaliciją Vilniaus mieste, nė kiek nesudvejojome – priėmėme tai kaip galimybę įgyvendinti rinkėjams duotus pažadus ir TS-LKD programines nuostatas. Tapęs Vilniaus miesto mero pavaduotoju, ėmiausi kuruoti sporto ir sveikatingumo, šilumos ir energetikos, atliekų, daugiabučių namų administravimo, vandens ir nuotekų sritis.

Šiose pareigose skaičiuoju antrus metus, žyminčius mano kadencijos vidurį, ir galiu drąsiai teigti, kad šiandien Vilniumi didžiuojuosi. Miestas tvarkosi, tampa inovatyvesnis, jautresnis jį supančiai aplinkai. Atviriau bendraujama su vilniečiais, nebijoma kalbėtis apie problemas ir tai, ką galima daryti geriau. Nors tobulėjimui ribų nėra, po truputį realybe virstanti miesto vizija džiugina ir motyvuoja eiti pirmyn. Tad kviečiu atsigręžti atgal ir apžvelgti 2019-2021 m. savivaldybėje ir sueigoje nuveiktus darbus ir dar laukiančius iššūkius.

Valdas Benkunskas
Vilniaus miesto vicemeras

šilumos ūkis

2020 m. šildymo sezoną Vilniuje užfiksuota žemiausia šilumos kaina per visą dešimtmetį – 4,04 ct/KWh.

1,2 paros vietoje savaitės – tiek sutrumpintas karšto vandens atjungimo laikas, atliekant hidraulinius bandymus Vilniaus mieste.

Naujamiestyje ir Užupyje pakeisti 2 km nusidėvėjusių vamzdynų. Dėl infrastruktūros atnaujinimo nuo šiol per metus bus sutaupoma 565 MWh šilumos, o CO2 išmetimas sumažės 53,5 t.

Įkurta atvira žaliosios energetikos platforma „Intelligent Energy Lab“, vienijanti verslo ir mokslo pajėgas įgyvendinant naujos kartos energetikos projektus, kurie padės Vilniui tapti dar žalesniu miestu.

2019 m. Vilniaus šilumos tinklai uždirbo 6,4 mln. eurų grynojo pelno, o 2020 m. sumušė rekordą – pasiekė 7,4 mln. eurų

Vilniaus šilumos tinklai šiemet savivaldybei išmokės 4,9 mln. eurų dividendų. 

Tarptautinis arbitražas

Prancūzijos įmonės „Veolia“ įsteigta UAB „Vilniaus energija“ 15 metų išsinuomojo ir 2002-2017 metais valdė Vilniaus miesto šilumos ūkį. Tačiau dar galiojant nuomos sutarčiai ir vėliau surinkti duomenys leido manyti, kad „Vilniaus energija“ galimai įvairiais būdais pažeidinėjo nuomos sutartį ir Lietuvos įstatymus. Šiuo metu situaciją nagrinėja du arbitražo teismai, kuriuose esu liudytojas. Tikimasi, kad teismai tašką bylos nagrinėjime padės 2022 m.

Stokholmo arbitražas:

Vašingtono arbitražas:

Renovacija

2019 m. savo namus renovuoti sutiko 52 daugiabučių gyventojai, o 2020 m. šis skaičius padvigubintas iki 96

Mano tikslas – iki 2023 m. pasiekti, kad per metus sostinėje būtų renovuojama ne mažiau nei 200 namų.

Inicijavome Civilinio kodekso pataisas ir pasiūlėme leisti savivaldybės įstaigai „Atnaujinkime miestą“ ir kitoms analogiškoms organizacijoms organizuoti gyventojų susitikimus, taip suteikiant išsamią, teisingą informaciją apie renovaciją.

Pagal kaimynijų programą, miesto teritorijose, kur modernizuota daugiausia daugiabučių, 2020 m. atnaujinome 70 namų kiemus. 2021 m. planuojame atnaujinti dar 77, o projektui skyrėme 1,05 mln. eurų.

Siekdami atnaujinti Vilnių kompleksiškai, vykdome kvartalinę renovaciją. Taip gimė vienas didžiausių sostinės projektų – „Žirmūnų trikampis“.

K13. Savivaldybės ir „Atnaujinkime miestą“ pastangomis pradėtas įgyvendinti reprezentacinėje miesto vietoje įsikūrusio daugiabučio namo, adresu Konstitucijos pr. 13, renovacijos projektas. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vandentvarka

Dėl didesnės investicijų grąžos 2019 m. 14 procentų sumažintos geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos.

1 langelio principas. Nuo 2020 m. visas tinklų įrengimo ir prijungimo prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų paslaugas „Vilniaus vandenys“ teikia „iš vienų rankų“.

44 mln. eurų – tiek investicijų skirta 2021 m. pradėtai Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijai. Ją užbaigus, nuotekų valyklos pajėgumas išaugs 30 proc.

Per pastaruosius dvejus metus nutiesta daugiau kaip 24 km vandentiekio ir 26 km nuotekų tinklų, prie kurių sudaryta galimybė prisijungti daugiau kaip 1,2 tūkst. namų ūkių.

55 mokyklose įrengtos geriamojo vandens gertuvės sveikai gyvensenai paskatinti ir plastikinių butelių suvartojimui mažinti.

Visame mieste, judriausiose vietose įrengta 11 stacionarių gertuvių. 

Pradėtas nuotolinis skaitiklių, įrengtų šuliniuose ir daugiabučių įvaduose, rodmenų nuskaitymas: į interneto tinklą prijungta daugiau nei 5,6 tūkst. skaitiklių.

Siekiant įvertinti Astravo atominės elektrinės avarijos riziką geriamojo vandens tiekimui, „Vilniaus vandenyse“ atliekamas hidrologinis modeliavimas.

Europos investicijų bankas bendrovei „Vilniaus vandenys“ suteikė 50 mln. eurų siekiantį kreditą centralizuotų tinklų atnaujinimui ir plėtrai, naujų nuotekų valymo technologijų paieškoms, diegimui ir bendrovės veiklos skaitmenizacijai.

Efektyvinama teršėjų kontrolė. 2020 m. rasta apie 22 tūkst. kub. m nelegalių nuotekų, o debitomačių pagalba užfiksuota 200 tūkst. kub. m nuotekų, kurias neteisėtai šalino Vilniaus pramoninėse teritorijose įsikūrusios įmonės.

Komunalinių atliekų tvarkymas

2017 m., man esant opozicijoje, Vilniaus miesto savivaldybė su atliekų vežėjais pasirašė 5 sutartis, 4 jų – žlugo, tad 2019 m. po rinkimų pradėję darbus radome didelį chaosą. Šiuo metu turime naujas sutartis su vežėjais, o SĮ VASA sklandžiai ir kokybiškai administruoja komunalinių atliekų tvarkymo sistemą.

SĮ VASA 2020 m. suteikė 109 tūkst. konsultacijų klientams, atliko 99 tūkst. komunalinių atliekų konteinerių aikštelių patikrų ir dar 10 tūkst. panašių patikrinimų tekstilės atliekų konteinerių aikštelėse.

Vilniaus mieste įrengtos 702 naujos požeminės ar pusiau požeminės komunalinių atliekų surinkimo aikštelės.

Visame mieste pastatyti 105 tekstilės atliekų surinkimo konteineriai.

2020 m. Vilniaus mieste pradėta teikti nemokama individuali didelių gabaritų atliekų paėmimo paslauga. Gyventojai paslauga gali pasinaudoti kartą per dvejus metus. Per 2020 m. paslauga suteikta 9603 kartus. Iš gyventojų surinkta ir sutvarkyta 215 tonų didelių gabaritų atliekų.

2020 m. veiklą pradėjo Vilniaus kogeneracinė jėgainė. Joje kasmet bus sudeginama 160 tūkst. t atliekų, kurios kitu atveju nukeliautų į sąvartynus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPORTAS

0,7 mln. eurų – tokį finansavimą jau dvejus metus iš eilės savivaldybė skiria bendruomenių sporto iniciatyvoms. Lyginant su ankstesniais periodais, finansavimą kone patrigubinome.

2,6 mln. eurų – tiek lėšų savivaldybė skyrė profesionalių sporto klubų veiklai.

Imtasi rimtų infrastruktūros atnaujinimo darbų. Iki 2021 m. pabaigos Vilniuje bus modernizuoti jau 23 ugdymo įstaigų lauko sporto aikštynai.

Iki 2021 m. savivaldybė planuoja užbaigti 21 krepšinio, teniso, tinklinio ir futbolo aikštės atnaujinimo darbus seniūnijose.

Vilniuje  sukurta patalpų nuomos sistema „Active Vilnius“, leidžianti išnaudoti įvairių įstaigų sporto sales, kabinetus bei aikštynus neformaliojo ugdymo veikloms ir miesto gyventojų poreikiams.

Aktyviam laisvalaikiui atvertas 9 ha užimantis Baltojo tilto aikštynas, Pašilaičiuose – riedučių parkas.

Futbolas. 2020 m. atvertas Pilaitės gimnazijos sporto aikštynas su pilnų matmenų futbolo aikšte. Dar vienas analogiškas aikštynas iškils Žirmūnuose.

Žiemos sportas. Pradėti ledo arenos Naujininkuose projektavimo darbai.

Plaukimas. Paruoštas Vilniaus moksleivių sveikatos centro Žirmūnuose rekonstravimo projektas. Suplanuoti Vilniaus Pilaitės baseino projektiniai pasiūlymai, rengiamas pirkimas dėl projektavimo paslaugų įsigijimo.

Kuriamas sporto miestelis Žirmūnuose – mikrorajone atsiras maniežas ir irklavimo bazė, kur treniruosis ne tik moksleiviai, bet ir aukšto meistriškumo sportininkai.

Būsto administravimas

Įgyvendiname bendrijų steigimo programą. Gyventojams apmokamos visos naujų bendrijų steigimo išlaidos. Programa iš viso pasinaudojo 160 daugiabučių gyventojai. Įsteigtos 104 bendrijos.

^

Siekiant supaprastinti dalyvavimą sprendimuose dėl bendro turto, kuriama sistema elektroniniam balsavimui dėl būsto administratoriaus, renovacijos ir einamųjų reikalų daugiabučiuose ir daugiabučių namų bendrijose.

^

Kuriama atsiliepimų sistema apie būstą administruojančias įmones, kuri padės gyventojams lengviau pasirinkti administratorių, remiantis kitų klientų vertinimu.

TS-LKD Vilniaus miesto

skyrių sueiga

tiek TS-LKD narių turime Vilniaus mieste.

tiek lėšų iš vilniečių surinkta deklaruojant pajamas 2019 m. 2019-aisiais paramos politinei partijai dydis galėjo siekti 1 proc. sumokėto GPM.

Nors 2020 m. politinėms partijoms skiriama GPM dalis buvo sumažinta iki 0,6 proc., vilniečiai nuo sumokėto GPM TS-LKD skyrė 141 tūkst. eurų.