Su kolege Seimo nare Aiste Gedviliene gavome laišką apie galimai neteisėtą plastiko atliekų sąvartyną. Pagal google koordinates radome apleistą fermą Čekiškių kaime. Jame prigrūsta išrūšiuoto plastiko. Šaltinis rašo, kad jis čia pakliuvo iš Vilniaus MBA po rūšiavimo per kelias tarpines įmones.

Šioje situacijoje esminiai keli dalykai: pirma, atliekų tvarkymui reikalingas specialus leidimas, kurį išduoda Aplinkos apsaugos agentūra prie Aplinkos ministerijos. O kaip laikomasi išduoto leidimo prižiūri Aplinkos apsaugos departamentas. Šiuo adresu joks juridinis asmuo nėra gavęs leidimo dirbti su atliekomis, todėl šis plastikas čia atsirado neteisėtai. Antra, gali būti, kad už tokį plastiko „sutvarkymą“ yra išduoda pažyma (apie tinkamą sutvarkymą) ir gauti pinigai.

Šis atvejis gali būti tik vienas iš sistema jau tapusios atliekų slapstymo gamtoje pavyzdžių. Kas žino, kiek dar tokių fermų visoje Lietuvoje egzistuoja?

Dabar klausimai Aplinkos apsaugos agentūrai ir Aplinkos apsaugos departamentui – kiek išduota leidimų dirbti su plastiko atliekomis? Kiek per metus perdirbima plastiko? Kaip kontroliuojama, ar plastikas iš tikrųjų sutvarkomas ir perdirbamas?

Dar kyla klausimas, kodėl kažkokioje fermoje guli dešimtys (o gal ir šimtai) tonų plastiko atliekų. Kitas klausimas – kodėl vėl į įvykio vietą pirmasis atvyksta vicemeras ir Seimo narė, o ne aplinkos apsaugos institucijos.

Viską užfiksavome ir perduosime prokuratūrai.

Labai simboliška, kad atliekas radome apleistoje kiaulidėje.