Iki atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečio jubiliejaus likus kiek mažiau nei dvejiems metams, pamažu dėliojami pagrindiniai šios svarbios šventės minėjimo akcentai. Viena iš svarbiausių detalių taps atnaujinta Vilniaus Lukiškių aikštė. Nors ši, nuo nepriklausomybės atgavimo netvarkyta Vilniaus vieta, savo išvirtusiais takų borteliais, šaltą atmosferą kuriančiais šviestuvais bei kitomis atgrasiomis detalėmis daug kam mena apie sovietmečio pilkumą ir nykumą, ji jau greitai pakeis savo veidą neatpažįstamai.

Lukiškių a. sutvarkymo istorija tęsiasi jau daugiau nei 20 metų. Pirmasis konkursas dėl atnaujinimo vyko dar 1995 m. Svarbūs žingsniai, įtvirtinant šios vietos statusą, buvo dedami profesoriaus Vytauto Landsbergio. 1999 m. jis ir A. Stasiškis inicijavo nutarimą, pabrėžusį šios sostinės aikštės reikšmę ir išryškinusį sąsają su Laisvės kovomis. Jau tada buvo aišku, jog vieta turės svarbią simbolinę reikšmę kiekvienam lietuviui. Čia turi susipinti dabartinės Lietuvos dvasia su mūsų istorine patirtimi.

2000 m. Parlamente priimtu Lukiškių a. įstatymu dar labiau įtvirtinta istorinė ir urbanistinė aikštės ir jos aplinkos reikšmė. Vėl pabrėžta būtinybė memorialiniais akcentais kuo geriau atspindėti Laisvės kovas, įprasminti žuvusių už Lietuvos laisvę atminimą, kartu pritaikant šia vietą gyventojų poreikiams. Deja, įstatymas vėliau buvo atmestas, o po to sekusios Vyriausybės lyderystės nesiėmė.

Tačiau šiandien pagaliau vyksta esminis lūžis. Esame iškėlę sau aiškų prioritetą – aikštė turi būti sutvarkyta iki 2018 m. vasario 16 d. Šiam lūkesčiui yra visos prielaidos. Iš valstybės lėšų aikštės sutvarkymui pagaliau numatyta 2 mln. EUR lėšų. Vasario 29 d. buvo pasirašytas konsorciumas su trimis projektą įgyvendinsiančiomis įmonėmis. Baigiami tarp visų visuomenės grupių aptarti ir architektų, dizainerių išgryninti sumanymai. Pirmieji darbai bus pradėti jau šią vasarą, todėl jau dabar aišku, jog iki Lietuvos šimtmečio minėjimo visi darbai bus baigti.

Džiugu tai, jog prieš 17 metų V. Landsbergio iškeltas aikštės sumanymas iš esmės bus įgyvendintas taip, kaip ir buvo įsivaizduotas. Aikštė taps Lietuvos laisvės ir demokratiškumo erdve, atlieps įvairius miestiečių poreikius ir tiks įvairioms šventėms. Kaip ir buvo visąlaik pabrėžiama, čia atsispindės mūsų istorija ir valstybės vystymosi raida, pabrėžiant skirtingų laikotarpių kovas už Lietuvos laisvę ir šiandieninę valstybę.

Be abejo, bus įrengti nauji šviestuvai, suoliukai, šiukšlių dėžės, nutiesti ir į bendrą miesto dviračių infrastruktūrą integruoti dviračių takai. Svarbiu akcentu taps žalioji aikštės dalis, užimsianti apie du trečdalius ploto. Iš dalies, tai bus savotiškas parkas, nes aplinką puoš daugiametės liepos. Iš viršaus žalioji zona su išsišakojančiais takeliais primins savotišką augalą – gyvybės medį, simbolizuojantį mūsų gyvybingumą. Likusį trečdalį aikštės užpildys kietoji danga, kuri įsilies kaip Gedimino pr. dalis ir derės su šalia esančiu Genocido muziejumi. Ši erdvė ir bus skirta reprezentacinei valstybės zonai.

Aikštės sutvarkymas bus tik pirmoji viso rekonstrukcijos proceso dalis. Antrajame etape bus sprendžiama, koks paminklas iškils Lukiškių a. viduryje – tarp žaliosios ir „kietosios“ zonos. Vienas iš jau dabar aptariamų konkrečių pasiūlymų – ant žirgo veržliai skriejančio Vyčio paminklas, kuris, ko gero, būtų visus vienijantis simbolis. Tačiau galutinę idėją dar teks gerai išdiskutuoti ir išgryninti.

Vis dėlto, jau dabar galima pasidžiaugti, jog vienos svarbiausių mūsų valstybės aikščių sutvarkymo klausimu ledai pagaliau pralaužti. Aišku viena – iki valstybės šimtmečio atkūrimo iškilmių Lukiškių a. tikrai bus sutvarkyta ir viena svarbiausių mūsų istorinių momentų iki šios dienos sutiksime tinkamai pasiruošę.