2015-ieji Vilniui buvo politiškai svarbūs. Kovo mėnesį vykusiuose rinkimuose vilniečiai pasisakė už pokyčius. TS-LKD, turėdama antrą didžiausią frakciją naujoje valdančiojoje sostinės tarybos koalicijoje, jau metus aktyviai dirba, kad Vilnius keistųsi. Darbus pradėjome su kardinaliai skirtingu požiūriu į miesto valdymą, o naują kryptį geriausiai apibrėžia trys principai: skaidrumas ir viešumas, racionalumas miesto valdyme bei didesnis bendruomenės įtraukimas į sprendimų priėmimą.

Nuo pat kadencijos pradžios stengiamės būti pavyzdžiu, užtikrinant viešumą ir skaidrumą. Visą savivaldybės ir jos įmonių informaciją atvėrėme ir padarėme viešai prieinamą – nuo viešųjų pirkimų iki eilinio posėdžio protokolo. Taip pat per šį laiką išplėtojome naujas el. paslaugas – Vilniaus darželių registracijos sistema su visų įstaigų žemėlapiu, daugiabučių namų administratorių žemėlapis, su visais taikomais įkainiais ir mokesčiais ir pan. Savivaldybė dirba skaidriai yra atvira, todėl neturi ko slėpti nuo visuomenės. Dar daugiau, skaidrumą ir viešumą diegiame ir savivaldybės įmonėse. Nuo šiol įmonių valdybose dirba nepriklausomi nariai, o bendras jų skaičius jau šiandien yra didesnis nei visose valstybinėse įmonėse kartu sudėjus(!).

Racionalų ir atsakingą miesto valdymą atspindi neseniai patvirtintas 2016 m. sostinės biudžetas. Dvigubai sumažintas metinis biudžeto deficitas – įrodymas, kad tikrai siekiame susigrąžinti kreditorių pasitikėjimą Vilniumi, kaip patikimu ir atsakingu viešojo administravimo subjektu. Atsisakę brangių ir neefektyvių buvusio mero investicinių projektų ir kitų brangių žaisliukų, šių metų biudžete sutelkėme į didžiausią naudą miestiečiams kuriančius projektus – viešųjų erdvių, gatvių ir šaligatvių sutvarkymą, skverų atnaujinimą, švietimo įstaigų renovaciją.

Per praėjusius metus didelis dėmesys buvo skirtas sritims, kurias man, kaip vicemerui, tenka kuruoti. Energetikoje intensyviai pradėjome ruoštis 2017-ųjų pavasariui, kai po 15 m. visas sostinės šilumos ūkis iš privataus investuotojo „Vilniaus energijos“ bus susigrąžintas miesto žinion. Šios skyrybos bus tikrai nelengvos, nes jau ir šiandien prieš valstybę ir savivaldybę yra demonstruojama intensyvi teisinė agresija. Tačiau turėdami miestiečių mandatą ir pasitikėjimą padarysime viską, kad miestiečių interesai būtų apginti, o šildymo kaina vartotojams pastebimai mažėtų.

Kitoje svarbioje srityje – švietime – galima džiaugtis dėl po daugiau nei 10 m. užbaigtos mokyklų tinklo pertvarkos. Pradėjome aktyviai rūpintis ne tik ugdymo įstaigų gerbūviu, jų renovacija, bet ir ugdymo kokybės gerinimu, mokyklų vadybos bei organizacijos tobulinimu.

Nuo pat kadencijos pradžios ėmėmės mažinti daugiau nei 7 tūkst. vietų į vaikų darželius deficitą. Parengta ir pradėta įgyvendinti „Keturių žingsnių programa“, pagal kurią pradėjome skirti 100 EUR kompensacijas šeimoms, kurių vaikai lanko privačius darželius. Taip pat tvarkome turimas savivaldybės patalpas naujiems savivaldybės darželiams – nuo kito rudens į naujus savivaldybės darželius pakviesime daugiau negu 900 vaikų, o tose savivaldybės patalpose, kur reikalingos didesnės investicijos – įsikurs privatūs darželiai, kurių plėtra mieste ženkliai padidino ikimokyklinio ugdymo paslaugos prieinamumą. Jau visai netrukus „įdarbinsime“ 8 turimus valstybinės žemės sklypus, kur bus pastatyti nauji vaikų darželiai. Taigi pamažu, bet nuosekliai judame prie to, kad Vilniuje vietų trūkumo darželiuose problema būtų pamiršta.

Vilniuje pagaliau pajudėjo ir kiti svarbūs projektai. Po ilgų diskusijų vasarą nukeltos Žaliojo tilto skulptūros, baigiama apsispręsti dėl vietos lietuvių Tautos patriarcho Jono Basanavičiaus paminklui. Netrukus prasidės ir pagrindinės valstybės aikštės – Lukiškių aikštės – rekonstrukcijos darbai. Taigi už kelių metų, minint Lietuvos Respublikos įkūrimo šimtmetį, Lietuvos sostinė turės naujų objektų ir tinkamai sutvarkytų senų erdvių, leisiančių pasidžiaugti mūsų valstybės raida.

Po skandalingų korupcijos skandalų, pamažu iš mirties taško išjudinamas ir Nacionalinio stadiono klausimas. Kartu su Vyriausybe, Vilniaus miesto savivaldybė projektuoja daugiafunkcinį kompleksą, kuriame greta 15 tūks. vietų stadiono, turėtų iškilti sporto, kultūros ir švietimo objektai. Įgyvendinant šį projektą apie 79 mln. EUR bus gauta iš ES lėšų, o projektas bus baigtas per 3 metus nuo darbų pradžios.

Taigi vieneri metai nuo praėjusių metų kovą vykusių savivaldos rinkimų – gana neblogas atskaitos taškas įvertinti, ką pavyko pasiekti per šį laiką. Galbūt tai – per trumpas laikotarpis visiems tikslams įgyvendinti, tačiau tikrai pakankamas naujos vadovybės požiūriui ir bendrai pasirinktai krypčiai atskleisti. Skaidresnio, atviresnio ir racionalesnio miesto valdymo bei geresnio atsižvelgimo į gyventojų interesus tendencijos, manau, aiškiai matėsi. Visa tai tęsime ir toliau.