Viešumoje pradeda pasigirsti, jog ne vienas Vilniaus mieste veikiantis privatus darželis nuo rudens nusprendė pasikelti savo kainas. Kas 5, o kas ir visais 50 EUR. Taip jau sutampa, kad šis faktas iškyla būtent tada, kai baigia galioti prieš metus Vilniaus miesto savivaldybės ir privačių darželių pasirašytas geranoriškumo memorandumas bent metus nedidinti savo įkainių dėl įvedamo 100 EUR krepšelio.

Sutinku, kad šioje situacijoje lengviausias sprendimas – nesigilinus į jokias aplinkybes paprasčiausiai apkaltinti, jog privatūs darželiai naudojasi sau palankia situacija kelti savo kainas. Vis dėlto, sutikime, kad yra skirtumas, kur darželis kainą padidina keliais eurais, o kur kaina kyla bemaž trečdaliu.

Jeigu brango maisto produktai ir maisto tiekėjai padidino įkainius, turbūt, natūralu, kad tam tikras kainos pakilimas bus jaučiamas visur. Arba – jeigu Seimas sprendžia didinti minimalų atlyginimą, kaip ir galima suprasti, jog kai kurios įstaigos, jausdamos, kad nėra teisinga mažiau kvalifikuotus įstaigos darbuotojus įvertinti panašiai kaip ir kvalifikuotus, – pakels pastariesiems atlyginimus. O kadangi padidėjusius kaštus savininkui reikės kompensuoti, bus padidintas ir darželio įkainis. Tai – keli iš paaiškinimų, kurie atrodo suprantami.

Vis dėlto, mes neatmetame, kad tarp visų atvejų galėjo pasitaikyti ir norinčių pasinaudoti situacija. Būtent dėl to svarbiausias mūsų tikslas dabar – iš anksto nesisvaidant nepagrįstais kaltinimais visas galimas kainų didinimo priežastis suprasti ir, svarbiausia, gauti atsakymus iš tų privačių darželių, kurių kaina didėjo įtartinai daug. Jeigu privatus darželis savo sprendimo didinti kainą objektyviai nepagrįs, mes išties labai rimtai svarstysime tiesiog nebepasirašyti naujų 100 EUR krepšelio sutarčių su galimai nesąžiningai besielgiančiomis privačiomis įstaigomis.