Praėjęs savaitgalis prasidėjo žinia, kad iš Vilniaus vandenų nuotekų valyklos į Nerį galėjo patekti plastiko drožlėmis užterštas vanduo. Kitaip tariant, kažkas į nuotekas paleido teršalus, kuriuos griežtai draudžiama nuleidinėti su nuotekomis pagal Nuotekų tvarkymo reglamentą.

Kodėl Vilniaus vandenų nuotekų valymo įrenginiai jų neišgaudė arba kodėl Vilniaus vandenims reikėjo beveik dviejų parų, kad būtų įrengtos boninės užtvaros, kurios dabar jau sugaudo net ir smulkiausias daleles, atsakys pradėtas vidinis tyrimas. Tokiose situacijoje įmonės reakcija privalo būti žaibiška ir proaktyvi, o to šiuo atveju nebuvo.

Bet nemažiau svarbu išsiaiškinti, kas yra šios taršos šaltinis. Kas su nuotekomis leidžia smulkinto plastiko teršalus, kurie galiausiai pateko į Nerį?

Galimą taršos šaltinį fiksavome šiandien po pietų – Sandėlių gatvėje esančioje Vilniaus vandenų siurblinėje buvo paimti nuotekų mėginiai, kuriuose matosi kažkas labai panašaus į tas smulkinto plastiko drožles iš Neries. Vizualiai taršalai labai panašūs. Antstolio užplombuoti mėginiai bus pateikti laboratoriniams tyrimams.

Svarbi detalė – į šią siurblinę iš kitur atliekos patekti neturi jokios galimybės – tik iš konkrečios įmonės teritorijos. O joje matosi kalnai plastiko, atvežti iš mechaninio biologinio apdorojimo gamyklos, neva, antriniam perdirbimui.

Beje, kai tik paėmėme nuotekų mėginius, kažkaip netikėtai į siurblinę pasileido didesnę vandens srovė. Gerai, kad spėjome laiku. Vėliau atvykus aplinkosaugininkams, bandėme patekti į įmonės teritoriją, tačiau įsileisti buvo tik aplinkos apsaugos specialistai ir Vilniaus vandenų technikas. Jų fiksuotas nuotraukos iš vidaus taip pat pridedu.

Taip pat šiandien jau kreipiausi į prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Nuotekų tvarkymo reglamento nuostatų pažeidimo ir to sąlygoto gamtos teršimo. Visa surinkta medžiaga taip pat bus perduota teisėsaugai.