Mitingų dėl mokyklų tinklo pertvarkos fone ja besipiktinantys neretai gali sukurti įspūdį, kad tokie savivaldybės veiksmai yra nukreipti būtent prieš tautines mažumas. Tai nėra sąžininga ir objektyvu.

Dar daugiau – man, kaip Lietuvos piliečiui, labai apmaudu, kad esame nepelnytai diskredituojami prieš kaimynę ir strateginę partnerę Lenkiją. Paskutiniu metu Lietuvos diplomatai buvo kviečiami į Lenkijos Seimo komitetus papasakoti apie susiklosčiusią situaciją. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos kuriamą situacijos naratyvą kaimynai priima pakankamai rimtai.

Noriu pastebėti, kad bet kokie pakeitimai mokyklų tinklų pertvarkos plane visada buvo atliekami, taikant vienodus ir objektyvius kriterijus visoms – tiek lietuvių, tiek tautinių bendrijų – mokykloms.

Švietimo įstaigos, kurios pirmosios reorganizavosi iš vidurinių mokyklų, turėjo priimti ne ką mažiau sunkesnius sprendimus ir tai neturėjo nieko bendro su tuo, ar mokykloje mokėsi lietuvių, rusų, lenkų ar bet kokios kitos tautybės Lietuvos piliečiai.

Per visą kritikos laviną savivaldybei galima nesunkiai pamiršti ir dar kelis svarbius dalykus. Savivaldybė jau kurį laiką rėmė ir toliau rems J. Lelevelio ir V. Sirokomlės mokyklų siekį tapti ilgosiomis gimnazijomis, vykdančiomis specialiąsias bendrojo ugdymo programas. Tai yra itin dėkinga situacija, nes tokios galimybės negavo daugelis kitų mokyklų, kurios šiuo metu mielai norėtų atsidurti abiejų įstaigų vietoje.

Be to, pavyzdžiui, J. Lelevelio mokykla, nors ir iškelta į kitas patalpas, jau nuo šio rudens reziduos pastate, kuris bus renovuotas už 2 mln. eurų ir taps viena moderniausių bendrojo ugdymo įstaigų visame mieste. Tai irgi labai padės siekti jiems ilgosios gimnazijos statuso su inžinerine pakraipa, nes naujosios patalpos bus tvarkomos atsižvelgiant į šį tikslą.

Iki tol mokykloms reikia atlikti nemažai namų darbų, kad atitiktų visus reikalavimus akreditacijai gauti. Todėl labai norisi tikėti, kad kai kurie galiausiai išgirs argumentų kalbą ir supras, jog savivaldybė nėra prieš nieką nusistačiusi. Priešingai, esame linkę padėti, jog gerai būtų tiek pavienėms mokykloms, tiek ir visiems sostinės mokiniams bendrai.

Jeigu prieš ką ir esame nusistatę, tai tik prieš visuomenės ir netgi mūsų kaimyninių valstybių klaidinimą, nutylint apie tikrąją mūsų sprendimų esmę. Nors ir artėja Seimo rinkimai, švietime, kai kalba eina apie jaunajai kartai suteikiamo išsilavinimo kokybę, neturi būti politikuojama. Smagu, kad tai supranta ir vis daugiau palaikymo mums atvirai išreiškia kitų tautinių bendrijų mokyklų bendruomenės.