Vilniaus miesto savivaldybė teismui pateikė prevencinį ieškinį dėl Pašilaičiuose, Medeinos gatvėje, neteisėtai veiklą vykdančių laidojimo namų UAB „Ligamis“. Savivaldybė sieks, kad savavališka įmonės veikla, vykdoma techniškai neužbaigtame pastate būtų užkardyta teismui pritaikius laikinąsias apsaugos priemones.

„Įmonė jau kurį laiką demonstruoja neįtikėtiną cinizmą. Atradome esminių statybą ir ritualinių paslaugų teikimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų. Apie pažeidimus informavome įvairias institucijas – Statybų inspekciją, Registrų centrą, Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, susisiekėme su įmone, kad ši sustabdytų veiklą Medeinos g. esančiose patalpose. Tačiau niekas nepasikeitė – laidojimo namai veikia kaip veikę, todėl teko prašyti ir teismo įsikišimo“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.

Neatitinka projekto

Pagal 2016 m. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos suderintą projektą, adresu Medeinos g. 12 turėjo iškilti pastatas su prekybos paskirties patalpomis pirmame ir antrame aukštuose bei pagalbinėmis, techninėmis patalpomis pastato rūsyje. Tačiau patikrinus Nekilnojamojo turto registro duomenis nustatyta, kad 2021 m. pradžioje parduotuvėje buvo suformuoti 2 turtiniai vienetai – parduotuvė ir ritualinių paslaugų patalpos.

Vadovaujantis Statybos įstatymu, pastato paskirtis gali būti keičiama tik deklaravus statybų pabaigą, be to, prieš priimant paskirties keitimo nuosprendį klausimas teikiamas viešam svarstymui. Tačiau šiuo atveju nei viena, nei kita sąlyga išpildyta nebuvo. Paaiškėjo, kad statybos užbaigimo deklaracija išduota neteisėtai, pastato baigtumas tesiekia 67 proc., o apie gyventojų informavimą apskritai nebuvo jokios kalbos.

Sostinės savivaldybei susisiekus su Statybos inspekcija, ši informavo, kad deklaracija apie pastato statybos užbaigimą buvo patvirtinta neteisėtai, kadangi pakeitus esminius statinio projekto sprendinius negautas naujas statybą leidžiantis dokumentas. Atsižvelgiant į tai, deklaracija apie statybos užbaigimą buvo panaikinta.

Į įstatymus moja ranka

Savivaldybė informavo UAB „Ligamis“, jog įmonė statinio naudoti negali, kol jai nebus išduotas naujas statybos užbaigimą liudijantis dokumentas.

Vis dėlto, įmonė į tai numojo ranka – aplinkinių namų gyventojai užvertė miesto savivaldybę skundais apie toliau teikiamas šarvojimo paslaugas. Reaguodami į tai, savivaldybės darbuotojai atliko patikrinimą ir taip pat nustatė, jog neužbaigtame pastate neleistinai vykdoma komercinė veikla bei surašė administracinio nusižengimo protokolą įmonės direktoriui.

Galiausiai, nustatyta, kad UAB „Ligamis“ iki šiol nesustabdė leidimo-higienos paso, išduoto žmogaus palaikų laidojimo paslaugų – žmogaus palaikų šarvojimo veiklai vykdyti, nors pagal galiojantį reguliavimą apie teisės naudotis patalpomis praradimą turėjo informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių sąlygų pasikeitimo. Savivaldybė apie tai informavo už higienos pasų išdavimą atsakingą instituciją ir paprašė sustabdyti dokumento galiojimą.

„Akivaizdžiai matome, kad įmonės savininkai ir vadovybė jaučiasi nepavaldūs įstatymams – mes ir toliau gauname gyventojų skundus apie vykstančias apeigas. Piniginės baudos neveikia, o kitų priemonių tokiai saviveiklai sustabdyti tiesiog nėra. Vienintelis mums likęs kelias yra teismo sprendimas, todėl tikimės, kad apylinkės teismas priims mūsų pateiktą ieškinį ir patenkins prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones“, – sakė V. Benkunskas.